נבל העשב

ז'אנרים: פנטזיה, פרוזה
סוג: פרוזה
מילות מפתח: ספרות יפה, רומן

תקציר

שתי יצירות על התבגרות שבשרו את הופעתו של קול עוצמתי בספרות האמריקאית

הנובלה נבל העשב, שיצאה לאור ב-1951, מתרחשת בשולי עיירה דרומית קטנה בארצות הברית, ומגוללת את סיפורם של שלושה לא יוצלחים חביבים – יתום ושתי זקנות גחמניות – שיום אחד מחליטים להשתכן בבית על עץ. יחד עם תיאורי השעות הנעימות, אך מסוכנות, שהם מבלים על עץ האיזדרכת, מעביר נבל העשב את כל ההנאות והאחריויות הכרוכות בחופש. אבל יותר מכל הוא מלמדנו על קדושת האהבה. 
הנובלה זכתה לביקורות נלהבות כבר עם פרסומה, עובדה למחזה, למחזמר ולסרט, והיתה היצירה האישית האהובה ביותר על טרומן קפוטה. 

*

קולות אחרים, חדרים אחרים (1948), הרומן הראשון של קפוטה, מגולל סיפור בעל עוצמה וכושר המצאה יוצאי דופן. מדובר בחדירה נועזת למחשבותיו של נער המחפש תשובות לתעלומות האהבה והמוות בעולמם של המבוגרים, על רקע הרפאים של הדרום העמוק של ארצות הברית.

בגיל שתיים-עשרה, נקרא ג'ואל נוקס לפגוש את אביו שזנח אותו עם לידתו. אבל כשג'ואל מגיע לאחוזה המתפוררת אביו אינו נראה לעין. במקום זאת הוא פוגש באם חורגת קודרת שנהנית להרוג ציפורים; בדוד בעל פנים ולב, של ילד מתהולל; וילדה מפחידה בשם איידבל שמעניקה לו את הדבר הקרוב ביותר לאהבה. 

הרומן התקבל בזרועות פתוחות עוד טרם פרסומו, אולפני פוקס רכשו אופציה לזכויות ההסרטה והמגזין לייף פרסם מאמר אודות סופרים צעירים בני התקופה וכלל בו את קפוטה, אף על פי שהוא עדיין לא פרסם אף רומן. הספר נכנס לרשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס ונשאר בה במשך תשעה שבועות. ב-1995 הוענק לו עיבוד קולנועי.

"עוצמתי, מבריק… קפוטה ניחן בשליטה מדהימה… קסם שהוא כולו שלו." – The Atlantic 
"מסחרר." – Chicago Tribune

"יוצא מן הכלל…חדור צחוק עדין, חום אנושי ומשיכה לתכונות החיוביות של החיים."
New York Herald Tribune 

"נבל העשב גורם לך להשתתף ברגשות המחבר שיש שירה מסויימת – ספונטניות, פלא ועונג – בחיים שאינם מוכתמים בקונפורמיזם ובשכל הישר."
The Atlantic 

IMG_20221227_173634-scaled

קראתי, וזה מה שחשבתי:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ספרים דומים לספר זה

IMG_20240522_110130

דנה ג. פלג

IMG_20240522_110053

שז

IMG_20240522_110206

גרטרוד סטיין

IMG_20240522_110023

ספפו

תוכן דומה לספר זה

squash and stretch

אורלה

ליעד הגבר

אדם אדם

דילוג לתוכן